Sütyen bedenleri nasıl ölçülür?

Sütyen bedenleri nasıl ölçülür?

25 Ocak 2017

Sütyen Bedenleri Nasıl Ölçülür?

Göğüsler, bir kadının dış görünüşünde oldukça önemli bir yer kaplar. Güzel görünümlü göğüsler, kıyafetlerin üzerinizde daha şık ve daha çekici durmasını sağlar. Göğüslerin düzgün bir şekle sahip olması için; göğüslerinizi tanımanız ve göğüslerinize göre bir sütyen modeli seçmeniz yeterli olmaz. Doğru sütyen bedeni bulmak da oldukça önemli olup, bedeninize küçük ya da büyük gelecek modellerle istediğiniz görünüşe sahip olmak mümkün olmayabilir.

Sütyen Bedenleri

Sütyen alırken yapılan en büyük hatalardan birisi, yalnızca 75-80 gibi değerleri göz önünde bulundurarak sütyen almaktır. Bu hata, özellikle geçmiş dönemlerde bazı markaların cup bedenine özel sütyen üretmemesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Sonuçta ise; ortaya göğüslerinizi tam kavramayan ya da göğüslerinizin taştığı sütyenler ve istediğiniz şıklığa ulaşamadığınız kıyafetleriniz çıkar. Sütyen bedenleri belirlenirken, sırt genişliği ve cup ölçüsü dikkate alınmalıdır.

70 cm altı 70 beden
71-75 cm arası 75 beden
76-80 cm arası 80 beden
81-85 cm arası 85 beden
86-90 cm arası 90 beden
91-95 cm arası 95 beden
96-100 cm arası 100 beden
101-105 cm arası 105 beden
106-110 cm arası 110 beden

Sütyen Ölçüleri

  • Sütyen ölçüleri söz konusu olduğunda pek çok insan, sayısal olarak belirtilen bedeni göğüs büyüklüğü olarak düşünür. Bu yanlış bir düşünce olup, göğüs büyüklüğü cup ölçüsü ile belirtilir. Ülkemizde ve dünyada ideal göğüs ölçüsünün standardı 90 olarak kabul edilse de, asıl önemli olan cup bedenidir.
  • Kimi sütyen modelleri, yalnızca B cup olarak üretilir. B cup, kişinin göğüs altı kalınlığı ile göğüs ölçüsünün dengeli olduğu beden olarak kabul edilir. Pek çok kadın da B cup sütyenler kullanır. Yine de daha küçük ya da daha büyük göğüsleriniz varsa, sütyen bulmanız sıkıntı olmayacaktır.

Sütyen bedenleri nasıl ölçülür?

Sütyen ölçüsü alırken, vücudunuzda ödem bulunmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bunun için, ölçünüzü almadan önceki gece fazla tuzlu gıdalar ve alkolden uzak durun. Uzun süre uykusuz kalmayın ve sabah uyandıktan yarım saat sonra ölçünüzü alın. Ayrıca; regl döneminizde olmamanız da önemlidir. Ölçü alırken bu etmenlere dikkat etmek, gerçek sütyen ölçünüzü ortaya çıkarır; ancak eğer vücudunuz sıkça ödem tutuyorsa, düzenli bir uykunuz yoksa ya da tuzlu yiyecekleri ve alkollü içecekleri sık tüketiyorsanız yalnızca sabah saatlerinde ölçü almanız yeterli olur. Vücudunuzdaki şişliğin olmadığı durumda ölçü almak, sıklıkla ödem yaşayan kişiler için sütyenin sıklıkla göğsü sıkması anlamına gelebilir. Sütyen bedeni hesaplaması, 2 adımda gerçekleştirilir. Öncelikle sayılarla ifade edilen ve aslında göğüs ölçünüzü değil, sırt genişliğinizi ifade eden beden bulunur. Bunun için elinize bir mezura almalı ve göğüslerinizin hemen alt kısmının ölçüsünü almalısınız. Bu aşamada, mezuranın paralel tutulması önemlidir. Elde ettiğiniz sonuç, 5 ve katlarında ise; direkt olarak bu bedeni almalısınız. 81-82 gibi birler basamağı ve 5 ve katlarında olmayan bir ölçünüz varsa; 5’in katları olan en yakın sayıyı baz almalısınız. Örneğin göğüs altınızı ölçtüğünüzde elde ettiğiniz sonuç 93 ise; bu sizin 95 beden bir sütyen almanız gerektiğini gösterir.

  Sütyen bedeni hesaplamasının ikinci adımı; cup ölçüsünün alınmasıdır. Bu aşamada, mezura sırttan göğüs ucuna doğru paralel bir şekilde getirilerek, ölçülür. Böylelikle, göğsün büyüklüğü hesaplanır. Göğüs altı ölçüsü ile göğüs ölçüsünün arasında fark, göğüs cup bedenini verir. Aradaki fark; Göğüs üstü çevresi, göğüs altı çevresinden

10-12 cm büyük ise AA Kap
12-14 cm büyük ise A Kap
14-16 cm büyük ise B Kap
16-18 cm büyük ise C Kap
18-20 cm büyük ise D Kap
20 cm`den daha büyük ise DD Kap

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.