Jartiyer Modelleri

İç giyimine ayrı bir özen gösteren kadınların seçimleri farklıdır. Gün boyu kendini rahat hissetmesi, kıyafetlerinin muntazam durması onlar için önemlidir. Günümüzde jartiyer modelleri eskiye oranla çok daha fazla renk ve seçenekte üretilmektedir. İster saten ister dantelli ister pamuklu jartiyerler özellikle siyah, kırmızı ve beyaz olmak üzere farklı renklerde piyasa da internet üzerindeki alışveriş sitelerinde bulunmaktadır. Ayrıca üzerini saten çoraplarını dantel şeklinde farklı kombinler oluşturabilir istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Jartiyerler kullanım açısından kolay ve rahattır. Özellikle yaz aylarında kadınlar tarafından tercih edilen kilotlu çorapların aksine pişik yapma olasılığını tamamen ortadan kaldırır özellikle etek altında daha ferah olmanızı sağlar. Zor gibi görünse de kullanımı oldukça basittir ve sıkıntı yaratmaz.

Özellikle çalışan, klasik giyim, takım, etek giymek durumunda kalan kadınların tercihi olan jartiyerler diğer renklerin yanı sıra tıpkı kilotlu çoraplar gibi ten renginize uygun seçeneklerde de piyasaya sunulmuştur. Böylece tıpkı kilotlu çorap giymişsiniz gibi bir izlenim yaratmaktadır. Fakat kilotlu çorabın tüm rahatsız edici noktalarının aksine kendinizi daha rahat ve ferah hissetmenizi sağlayacaktır.

Jartiyer Nedir?

Yeni moda modellerin aksine eskiden uzun ve kilotlu olmayan çorapların kaymadan durmasını sağlayan lastikli bağa jartiyer deniyordu. Daha sonraları sıradanlıktan uzak ve şık tasarımlar kadınların çok daha çekici ve seksi görünmesine neden oldu. Böylece yalnız bağların değil tüm bir takımın adı haline geldi jartiyer sözcüğü.Kadınlar tarafından yeni yeni kullanılmaya başlayan jartiyerlerin tarihçesi Ortaçağ zamanına kadar dayanmaktadır. Genel olarak Avrupalı gelinlerin tercih ettiği bu uzun çoraplar o dönemlerde kızlık bozma gibi görünen gelen misafirlere jartiyer fırlatması geleneği ile adından çok fazla söz ettirmiştir. O zamanlardan bu günlere gelenek hala bazı Avrupalı ailelerde devam etmektedir.

Hatta 1340 yıllarında jartiyer tarikatı mevzusu ortaya çıkmış, tarikat Kral III. Edward tarafından kurulmuştur. Başka bir efsaneye göre ise kontesin biri Kral ile dans ederken jartiyeri dizinden kayıvermiştir. Bunun haricinde bir de yine Kralın savaş sırasında uğurlu olduğuna inandığı için askerlerine jartiyer giydirdiği bilinmektedir. Tabi bunlar yalnızca söylenti olsa dahi gerçeklik payı da vardır.

Jartiyer Nasıl Giyilir?

Jartiyer kullanmak alışıldığında çok zahmetli bir iş olarak gelmeyecektir. Hatta jartiyer kullanımına alışanlar bir süre sonra normal çorap kullanımında sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Stripe denilen lastikli kısım çoraplarınızı istenen boyda ayarlamanızı sağlarken; genelde iki önde ve iki adet arkada bulunarak çorapların kaymasına ve düşmesine engel olur.Stripe adı verilen bu lastikleri çorapları yukarı çekmeden önce takmanız daha sonra çorapları stripe ile yukarı çekmeniz ayarlama konusunda size yardımcı olacak ve çoraplarınızı kendiniz çekerken yırtılmasına ve sökülmesine engel olacaktır.

Jartiyer seçiminde özellikle dikkat etmeniz gereken konu kilonuzdur. Büyük beden jartiyer modelleri de üretilmekte ve bu modeller geniş ve balenli olduğundan dolayı büyük beden kadınlar için çok daha kolay giyim sunmaktadır. Bedeninize uygun bir model  almaya özen göstermelisiniz. Bedeninizden küçük jartiyerler sizi ince göstermez. Aksine vücudunuzun orantısız durmasını sağlar ve kesme yapar. Yanı sıra yanlış jartiyer seçiminde rahatsızlık duyabilirsiniz. Kumaş seçimine özen göstermeniz gerekmektedir. Yine dar kıyafetler giydiğinizde jartiyer kullanmak riskli olabilir. Çoraplarınız dantelli ise dantelin en uygun yerde durması yani diz kapağınızdan biraz daha yukarıda üst bacaklarınızın baldırlarında olması gerekmektedir. Jartiyer bağını olabildiğince gergin tutmanız gerekmektedir. Aksi taktirde çoraplarınız düşük ve gevşek duracaktır.

Eskisinden çok daha fazla kadınlar tarafından tercih edilen jartiyerler, fiyatları açısından da uygundur. Jartiyer fiyatları genelde 20 TL’den başlayıp artmaktadır. Yalnız bu fiyat yalnızca jartiyerler için geçerlidir. Jartiyer takımları ise, yine 40 TL gibi uygun fiyatlardan başlamakta ve kalitesine göre artış göstermektedir.

Bu çorap türleri genelde özel gün ve gecelerde kullanılmaktadır ve abiye kıyafetlerin altına giyilmektedir. Maalesef her ne kadar rahatlığından dolayı tercih edilmek istense de farklı yorumlanmalara maruz kalındığı için kullanılmamakta. Maalesef insanları iç çamaşırlarıyla bile yargılanmakta. Fakat kullanımı arttığında bu yargıların ortadan kalkacağı belli bir durum. Kadınlar yalnızca seksi olmak için değil özellikle rahatlık açısından bu çorapları  kullanmaktadır. Bunun benimsenmesi için öncelikle kadınların kendi rahatlığı düşünmesi ve yargılamalara kulak asmaması gerekmektedir.

Jartiyer Takım

Jartiyerler genelde takım şeklinde satılır. Takım içerisinde sizin giyiminizi kolaylaştıracak ihtiyacınız olan jartiyer çorabı, külot ve jartiyer bulunmaktadır. Daha geniş kapsamlı takımlarda ise sabahlık da bulunabilir. Genellikle seksi modelleriç çamaşırı mağazalarında bulunsa da daha farklı modellerde vardır.

Jartiyer takımları genellikle siyah, bordo, kırmızı ve beyaz renklerden üretilmektedir. Daha büyük mağazalarda ise farklı renklerde jartiyer takımları bulmanız mümkündür. Fakat kadınların seçimlerinde en çekici duran beyaz, siyah ve kırmızı olduğundan dolayı en çok üretilen renklerdir. Beyaz jartiyer modelleri en çok düğünlerde gelinler tarafından kullanılmaktadır. Fakat gelinler için her tür dar ya da bol gelinlik jartiyer modelleri ayrıca yapılmaktadır.

En çok kullanılan takımllar , siyah ve kırmızı jartiyer modelleri olup en çok kullanılan kumaş çeşidi ise genelde saten kumaşlardır. Haricinde dantelli ve pamuklu jartiyerler de üretilmektedir. Jartiyerler yüksek, düşük ve orta bel olarak 3 çeşitten oluşmaktadır. İnce belli kadınlar genelde düşük ve orta bel modeller kullanırken, kilolu kadınların yüksek bel jartiyerler kullanması önerilir. Ayrıca bazı çeşitleri parça halinde değil direk büstiyere bağlanır şekilde üretilmektedir. Fakat günlük kullanımlarda büstiyer kullanımı sıkıntı yaratabileceğinden dolayı, parçalı takımların alınması ve kullanılması tavsiye edilir.

Jartiyer Çorap

Takım haricinde tekli olarak da satılan çoraplar bulunmaktadır. Fakat ilk kez jartiyer alacaksanız takım halinde almanız tavsiye edilir. Jartiyer çorapları genelde takımında çorapları yırtılmış, sökülmüş olanların yeniden takım halinde almak zorunda kalmaması genelde için üretilir.

Özellikle yaz aylarında kilotlu çorap kullanımında sıcaklıktan dolayı bunalma, pişik gibi durumlar kadınların başına gelmekte. Bu sebeple jartiyer kullanımı özellikle yaz aylarında daha fazla artmakta. Ten rengi çoraplarda da bulunan takımlar mevcut olduğundan kilotlu çorap giyme durumu tamamen ortadan kalkıyor.

Bu çoraplar  tüm kadınlar tarafından yaşa bakmadan tercih edilebilir. Jartiyer seçimi doğru yapıldıktan ve vücut ile uyumu sağlandıktan sonra kullanımda herhangi bir problem olmaz. Kesinlikle naylon jartiyerlerden uzak durmalısınız. Fiyatları diğer kumaşlara göre daha uygun olmasının yanı sıra sağlık açısından, vücudunuza nefes aldırmayacağı için zararlıdır ve terletme yaparak pişik olmanızı da sağlar.

 

Sıralama seçin

Jartiyer Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

   Jartiyerler, kadınlara çok şık ve çekici bir görünüm katsa da kabul etmek gerekir ki kullanırken herkesin rahat edebileceği ürünler değildir. Kişilerin kendilerine uygun bir model seçmesi için en önemli ayrıntı olarak kabul edilir. Kendinize uygun jartiyeri tercih etmediğinizde rahatsız olmakla kalmaz, jartiyer çekici görünümü kaybeder, aksine hoş olmayan bir görünüme neden olabilir. Jartiyer seçerken, mutlaka vücudunuza beden ve renk olarak uygun olan jartiyer modelleri tercih etmelisiniz.

    -Jartiyer takım satın alırken bedeninizden küçük olan modeller yerine normal giyiminizde giydiğiniz bedenlerden faydalanarak kendinize uygun olan modeli seçmelisiniz. Vücudun üzerinde taşma olacak şekilde küçük beden jartiyer tercih etmeniz olduğunuzdan kilolu görünmenize neden olabilir.
    -Çok büyük jartiyer ise; vücuda oturmadığından kayabilir veya bol görünebilir ki bu da hoş bir görünüm değildir.
    -Jartiyerin seçimi kadar, takım için seçeceğiniz çorap da oldukça önemlidir. Bacak bölgenizde fazlalığınız varsa lastikli olan çoraplardan uzak durmalısınız.
    -Farklı bir seçim yapmak istiyorsanız; file ya da transparan kumaşlı modelleri tercih edebilirsiniz. Böylece daha etkileyici görünebilirsiniz.
    -Renk belirlemek, jartiyer seçiminde önemli noktalardan biridir. Ten renginize yakışan renkleri kullanabilirsiniz. Özel bir gece için, her türlü cilt tonuyla uygun olabilecek, aynı zamanda da dikkat çekici bir renk olan kırmızıyı tercih edebilirsiniz.

Kilolu Bayanlarda Jartiyer Seçimi

    -Kilonuz fazlaysa, jartiyer takımlarının büstiyerli olan modellerini tercih etmelisiniz. Büstiyerler, korse etkisi göstererek vücudu daha toparlanmış gösterecektir. Ayrıca sadece kilolu olan bayanlar değil; göğüslerin dik durmasını ve dolgun görünmesini isteyen bayanlar da büstiyerli jartiyer takımları tercih edebilir.
    -Kilolu bayanlar, jartiyer çorabı seçerken silikon veya dantel kullanılmış çoraplardan uzak durmalıdır. Klasik çoraplara oranla daha az esnek olduklarından taşmalar görünebilir.

Günlük Kullanımda Jartiyer

   Günlük yaşantınızda, partnerinizle yaşayacağınız sürpriz anlar için tedbirli olmak ya da kendinizi daha iyi hissetmek adına jartiyer takımlarını kullanabilirsiniz. Doğru bir takım seçmişseniz; her zaman çekici ve baştan çıkarıcı görünebilirsiniz. Günlük kullanımda daha sade, fırfırsız, giydiklerinizin altından belli olmayacak modeller tercih etmenizde fayda bulunuyor.

Jartiyer nasıl giyilir?

   Jartiyer hem görüntüsü gereği çok çekici, hem de kullanımı gereği sağlıklı iç çamaşırıdır. Çünkü jartiyerli çorap veya jartiyersiz silikonlu çoraplar (stay-up) aslında külotlu çorapların aksine genital bölgenin rahat bırakıldığı, nefes almasının sağlandığı çoraplardır.

   Stripe adı verilen parça ile jartiyerin boyunu dilediğimiz gibi ayarlayabiliriz. Stripe’ların ucunda bulunan klipsler ise jartiyerin çoraba tutturulmasına yardımcı olmaktadır.

   Jartiyerlerin farklı modelleri vardır. Stripe’lar genelde dört adettir. İkisi önde diğer ikisi de yanlarda olur. Yan stripe’lar arkada da olabilir. Jartiyerinizi giyerken öndeki stripe’ları kendi hizasında çorabınıza tutturun. Diğerlerini ise çorabınızın yan tarafına tutturun. Buna dikkat etmezseniz, jartiyerinizin arka (yada yan) stripe’ları arkanızda kalır ve oturduğunuz zaman aşırı gerilmeden dolayı çoraptan ayrılabilir.

Jartiyerinizi giydikten sonra stripe’ları çoraplara tutturmakta zorluk çekebilirsiniz. Bunun iki çözümü vardır.

    -Jartiyerde stripe ayarını en uzun pozisyona getirin, klipsi çorabınıza tutturun ve ardından stripe’ları gerektiği kadar ayarlayarak kısaltın.
    -Jartiyerinizi giymeden klipslerini çoraplarınıza tutturmaktır. Yani önce çoraplarınızı giyin, ardından jartiyer takımı giymeden klipslerini çorabınıza tutturun. Daha sonra ayağa kalkarak jartiyerinizi belinize bağlayın. Bu yöntem sayesinde her defasında stripe’ların ayarıyla oynamak zorunda kalmazsınız.

Jartiyer giymenin püf noktaları

   Dar giysiler ile jartiyer kullanmamaya özen gösterin. Çünkü sıkı bir kıyafetin içinde jartiyerin stripe’ları ve klipsleri giysinizden belli olacaktır. İlla sıkı kıyafetin altına giymek istiyorsanız da ‘stay-up’ adı verilen jartiyersiz de bacakta durabilen silikonlu çorapları kullanın.

   Eğer jartiyerinizle birlikte dantelli bir jartiyer çorabı kullanıyorsanız jartiyerinizin klipslerini dantelin ince olduğu bölgelere takın. Böylece daha sağlam tutacaktır.

   Külodunuzu her zaman jartiyerinizin üstüne giymeye dikkat edin. Aksi takdirde külotunuzu çıkarmanız gereken durumlarda (örneğin tuvalette) jartiyerinizi de çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.

   Stay-up denilen silikonlu çorabı jartiyer ile birlikte kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken; klipsleri çoraba tuttururken, silikon şeritlerinin olmadığı ara kısma tutturmaktır. Çünkü jartiyer bu şekilde daha sağlam duracaktır.

Hangi kadın hangi jartiyer modelini tercih etmeli?

   Beli geniş ve biraz kilolu kadınların geniş olan modelleri tercih etmesi daha uygundur. Özellikle balenli olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bu modellerde yer alan balenler belin kıvrılmasını önler; yani hafif eğildiğimiz anda belimizde ve göbeğimizde oluşan kıvrılmalar. Aynı şekilde geniş bir model olup balen içermeyenler de vardır. Ancak unutmayın, onlar bel kıvrılmasını önleyemez.

   Küçük jartiyer modelleri daha çok kilolu olmayan kadınların tercih edebileceği modellerdir. Kilolu kadınların bu tip modellerle rahat etmesinin daha zor olduğunu belirten iç giyim uzmanları, bunun sebebinin bu modellerin belde değil, kalçada giyilmesinden kaynaklandığını söylemektedir.

Jartiyerin Üstüne Ne Giyilir?

   Jartiyerler daha çok özel gün ve gecelerde kullanılan parçalar olsa da, düşünüldüğünün tam aksine çok rahat çamaşırlar olup, günlük olarak da kullanılabilir. Vücudunuzun nefes almasına imkân tanıması nedeniyle de, sağlık açısından oldukça faydalı bir seçimdir

    -Jartiyeri özel gecelerde kullanacaksanız; üzerine bir gecelik ya da babydoll giyebilirsiniz. Renk uyumuna dikkat etmeniz ve aynı renklerdense, kırmızı ve siyah gibi zıt ama birbirini tamamlayan renkleri seçmeniz daha hoş bir görüntü ortaya çıkaraktır. Ayrıca, geceliğiniz ve jartiyer takımının kumaşlarının benzer olması da önemli bir ayrıntı.
    -Jartiyerin üzerine elbise giyebilirsiniz. Elbiseniz uzunsa; özellikle yaz günlerinde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Terlemenizi engeller. Kısa elbiseler için ise; jartiyer çorabı ile elbisenin renginin yakın olması önemli. Geceliklerin aksine, zıt renkleri tercih etmek hoş bir görünüme neden olmaz.
    -Jartiyerlerin üzerine pantolon kullanmanız da mümkündür. Ancak çok dar ya da ince kumaşlı modellerde, bu kullanım doğru olmaz. Aksi halde, jartiyer dışarıdan bakıldığın belli olur ve bu görünüm de hiç şık durmaz.
    -Son zamanlarda, jartiyerlerin üzerine şort giyilmesi oldukça trend. Eğer marjinal bir tarzınız olduğunu düşünüyorsanız ve bu kombini kaldırabilecek bir vücuda sahipseniz, mini bir eteğin altına jartiyer kullanabilirsiniz. Özellikle beyaz jartiyer çorapları bu kombinlerde oldukça şık duruyor.
    -Hemen hemen her kadın gelinliğinin içerisine jartiyer giymektedir. Düğün gününe kadar jartiyer kullanmadıysanız bu durum sizi zorlayabilir. Ancak daha önce kullandıysanız ve kendiniz için doğru bir model seçtiyseniz düğün gününüzün çok daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Özellikle, düğünlerin genellikle yaz aylarında yapıldığı düşünülürse, vücudunuzun nefes almasını sağlayan bu parçalar, kuaför, fotoğrafçı, düğün salonu arasında koşuşturma içindeyken terlemenizi engeller.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.