Jartiyer Nasıl Giyilir?

Jartiyer Nasıl Giyilir?

29 Temmuz 2018

Jartiyer Avrupa’da ortaya çıkmış ve sonraları tüm dünyaya yayılmış olan ve kadınların kullandığı bir aksesuardır. İlk ortaya çıkışında kadınların giymiş oldukları uzun çorapların bacaklardan kayması ve çirkin görünmesi sebebiyle çorapları bacaklarda sabitlemek amacıyla tasarlanmıştır.

Uzun süre bu amaçla kullanılmış olan jartiyerler zamanla pek çok anlam kazanmaya başlamış olsa da asıl görevini korumaya devam etmektedir.

Jartiyerde bulunan temel kısım lastik kısmı olsa da zamanla bu aksesuara farklı malzemeler de eklenmiştir. Bu malzemelerden en önemlisi stripe denilen ve çorap ile iç çamaşır arasında bağlama işini gerçekleştiren kısımdır.

dolgulu jartiyer takım orkide jartiyer takım gece gölge jartiyer

Jartiyer nasıl giyilir diye merak edenler bunun çok da zor olmadığını bilmelidirler. Jartiyer lastik ve 4 adet stripe olarak satılmaktadır bu stripelerden 2 adet önde ve 2 adet arkada bulunmaktadır. Üst kısma sabit olarak tasarlanmış olan bu stripeler çoraba tek tek bağlanır.  

Jartiyer nasıl takılır sorusu bu aşamada akla gelmektedir.Jartiyerin modeline göre bu değişmektedir. Jartiyer bir bütün olarak satıldığı gibi parça parça olarak da satılabilmektedir. Bu durumda ayrı satılan stripeler tek tek çoraba takılarak jartiyer hazır hale getirilir.

Eskiden jartiyerler çoraptan ve çamaşırdan bağımsız olarak satılırdı. Bu durumda jartiyer nasıl bağlanır konusunda kadınlar sıkıntı yaşamaktaydı. Bu ayrı ayrı parçaların tek tek giyilmesi ve çorap ile çamaşırın lastiklerle ve stripelerle bir birine bağlanması oldukça zor olmaktaydı.

Şimdilerde jartiyerler pratik kullanılacak şekilde hazırlanmaktadır. Bu sebeple giyilmesi konusunda sıkıntı oluşmamaktadır. Jartiyerlerin belli dönemlerde Avrupa’da farklı anlamlar kazanması sebebiyle günümüzde kadınlar çok fazla jartiyer kullanmamakla birlikte kullananlar da bunu sadece özel günlerine yönelik olarak kullanmaya özen göstermektedir. Bu jartiyerin kullanım amacının değişmesinden kaynaklanan bir durum olarak ifade edilmektedir.

SİPARİŞ HATTI x Bilgi almak için yada hızlı sipariş vermek için hemen Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.