Jartiyer Nedir?

Jartiyer Nedir?

29 Temmuz 2018

Kadınların kıyafetlerinin daha düzgün durmasını sağlayan birçok aksesuar bulunmaktadır. Bu aksesuarlar arasında dışarıdan görünmeyen fakat oldukça işlevsel olan aksesuarlar da bulunmaktadır. Jartiyer bu iç aksesuarlardan biri olarak çok uzun süredir kadınlar tarafından kullanılmaktadır.

Yeni moda trendleri arasında da yer alan jartiyerler eskiden eteklerin altından ve daha uzun olarak kullanılırken yeni modellerinde daha kısa olarak tasarlanmaktadır. Jartiyerlerde asıl amaç ucun çorapların kaymadan bacaklarda durmasını sağlamaktır. Bu amaçla kullanılan jartiyerler farklı ve dikkat çekici modellerinin tasarlanması ile biraz daha seksi modeller olarak kullanılmaya başlamıştır.

Kadınların giymiş oldukları çoraplar uzun olduğunda bacaklarda durması oldukça zordur. Bu çoraplar bir şeyle bağlanmalı ki bacakta güzel bir görüntü oluşabilsin. Bunun için eskiden yuvarlak lastik kullanımı söz konusu olurken aynı zamanda jartiyer adı verilen ve çorapları bedenin üst kısmında bulunan iç çamaşırına sabitleyen lastikler kullanılmaya başlamıştır.

jartiyer büstiyer takım büstyer jartiyer takım jartiyerli sütyen rakım

Bu lastikler çorapları sabit tuttuğu için bacaklarda sarkma ve çirkin görüntünün önüne geçilmiş olmaktadır. İlk başlarda sadece lastikli kısma jartiyer denilirken sonraları bu takımın tamamının adı jartiyer olarak adlandırılmıştır.

Bu modeller ilk olarak Avrupa’da yaşayan kadınlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bunlar kadınların kıyafetinin bir parçası olarak ihtiyaç olarak kullanılmaya başlanırken sonraları kullanım amacı değişmiştir. Çorabın kayması ihtiyacı ortadan kalkınca jartiyer kullanımı şıklık ve güzel görünme adına devam etmiştir.

Günümüzde jartiyer özellikle gece kıyafetlerinin bir parçası olarak kullanılmaya devam etmektedir. Önde ve arkada 2 adet stripe bulunmakta ve bu stripeler ince çorap ile iç çamaşırı arasında bağ oluşturmaktadır.

Avrupa’da jartiyerin kullanımı zamanla kadınların kendileri ispatlama aracı olarak kullanılmaya başlamasıyla günümüzdeki kullanımı da bu yönde olmaya başlamıştır. Şimdilerde sadece seksi görünme amaçlı kullanılan bir aksesuar olarak jartiyer kullanımı söz konusu olmaktadır.

SİPARİŞ HATTI x Bilgi almak için yada hızlı sipariş vermek için hemen Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.