Nasıl Sütyen Seçmeliyim? | Sütyen Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey

Nasıl Sütyen Seçmeliyim? | Sütyen Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey

11 Aralık 2018

Tüm kadınların en önemli giysisi her zaman üzerinde taşıdığı, kadını duruşunu ,kendine güvenini ve rahatlığını doğrudan etkileyen iç giyimidir. İç giyim ürünlerinde de en önemli ürün bir nevi kadınlığın sembolü olan sütyendir. Bu yazımızda sütyenle ilgili akıllara gelen veya merak edilen tüm soruları cevapladık.

A.B.D.' de yapılan bir bir araştırma sonuçları kadınların %80’i sütyen seçmek hususunda başarısız olduklarını ortaya koydu. Kadınlar ayakkabı ve kıyafet alışverişi konusunda gösterdikleri özeni konu iç giyim olduğunda göstermiyorlar

Bu yazımızda sütyen türlerinden çok sütyenin nerede,nasıl,hangi amaçla kullanılacağına değindik. Sütyen çeşitleri nelerdir merak ediyorsanız Sütyen Çeşitleri ve Özellikleri makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

 

DOĞRU SÜTYEN SEÇİMİ NASIL OLUR

Doğru sütyen seçiminde vücut yapısından, göğüs şekline, yaşa ve hayatın belirli dönemlerine, sağlığımıza ve kıyafetimize göre değişmektedir. Kendimize hangi sütyen daha iyi yerine bedenimiz ve sağlığımız için hangi sütyen daha iyi sorusunu sormamız gerektiğini, sütyen modelleri ve özelliklerini bu makalede öğreneceğiz.

Bugün olduğu kadar ömrümüzün kalan yıllarında ihtiyaç duyacağımız her yaştan kadının mutlaka bilmesi gereken bu giyim anayasası maddelerine bir göz atalım.

1.Vücut tipine göre sütyen seçimi nasıl olmalı

Her bir kadın özeldir ve kendine özel bir vücuda sahiptir. Bu farklılıklar saçımızdan makyajımıza dış giyim tercihlerimize yöne verdiği gibi nasıl iç giyimimizi belirlememiz gerektiğine de yön vemektedir. Vücut yapımızdaki farklılıklar farklı sütyenler kullanmamızı gerektirecektir. Dolayısıyla modellerde kataloglarlarda gördüğümüz sütyenler bizde aynı şekilde durmayabilir.

Boyumuz ve kilomuza en uygun sütyen seçimi yapmamız gerekir. Boyumuz kısa ise göğüslerimiz ile belimiz arasındaki mesafe uzun boyulara göre daha kısa olacaktır. Bu durumda göğüslerin belimizden mümkün olduğunca uzak tutacak şekilde dik ve yukarı doğru toparlayacak sütyenler kullanmamız gerekir.

Kilolu insanlarda ise göğüsleri ileri doğru dik tutacak sütyenlerden ziyade vücut yapısına uygun bir şekilde yuvarlak bir biçimde toparlayıp daha güzel gösteren sütyenler doğru seçim olacaktır.

 

2. Göğüs  tipine göre sütyen seçimi nasıl olmalı

Yanlış sütyen seçimi göğüs yapısının bozulmasından, sarkıklıktan, kıyafetlerin üzerinizde duruşundan, rahatsızlığa kadar birçok şeyi etkiler. Kadınların birçoğu vücut tipine uygun sütyen seçimi yapmakta zorlanıyor. Bunun en büyük sebebi kendi vücut tipini bilmiyor olmaları. Bu sebeple sütyen tercihi yaparken yanılma payı yükseliyor ve yanlış sütyen kullanımı yüzünden birçok sorun ile karşılaşılıyor.

Göğüs tipine göre sütyen seçimi yaparken en başta göğüslerinizin yapısını bilmenizde fayda vardır. Yuvarlak, armut tipi, arası ayrı ya da birleşik, asimetrik, birinin büyük diğerinin küçük olması, bedeni, duruşu bunların hemen hemen hepsi ne tür bir sütyen kullanmanız gerektiğini size anlatır. Göğüs tipinizi bilmiyorsanız, genelde iç çamaşırı satışı yapan küçük mağaza sahiplerinden bilgi alabilirsiniz.

Göğüs tipinize en uygun sütyeni bulma rehberi,

a.Yuvarlak ve birleşik göğüsler:

Eğer büyük ve dolgun göğüs yapısına sahip iseniz, sütyen alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta göğüslerinizin tam boyutunda sütyen almanızdır. Haricinde destekli sütyenlerden kaçınmalısınız. Göğüsleriniz büyük olduğundan toparlayıcı ve kapatıcı etkisi olan sütyenler tercih etmelisiniz. Aynı zamanda rahatlık açısından da göğüs arasını ayrı tutacak şekildeki spor sütyenleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

b. Birbirinden ayrık göğüsler:

Bu göğüs tipi en yaygın görünen göğüs tiplerinden biridir. Eğer göğüs aranıza bir ya da iki parmağınızı kolaylıkla sığdırabiliyorsanız sizinde göğüsleriniz bu tipte demektir. Halk dilinde tişört sütyenleri adı verilen gündelik hayatta en çok kullanılan bu tarz sütyenler, diğerlerine göre arası biraz daha ayrı durur. Bunun sebebi ayrık olan göğüslerin içine rahat oturabilmesidir. Ortasında lastik balen olan sütyenler ise göğüslerinizin şeklini hemen almaktadır. Kalın kenarlı, destekli sütyenler kullanmanızda fayda vardır.

c. Üçgen (sivri) göğüsler:

ayrık göğüs tipine oldukça benze yapıdadır. Ancak bu tip göğüsler aşağı doğru ve bedenin dışına uzanır. Kapatıcılığı olan ve kenardan destekli sütyenler kullanmanızda fayda vardır. Sutyenin iskelet yapısında biri aşağıda diğeri kenarlarda olmak üzere iki destek yapısı bulunmalıdır. Aynı zamanda sırtı çapraz sütyenler sırtınızdan destek alarak toparlar.

d. Aralıklı göğüsler:

Ayrık göğüsten daha fazla aralığa sahiptir. Dışarıdan bakılınca ayrık gösteren sütyen takmış gibi görünen bu göğüs yapısında sütyen seçimi sizin için oldukça önemlidir. İskeletli, desteksiz, yumuşak modeller tercih etmelisiniz. Balkonet sütyen modelleri sizin için oldukça idealdir. Arasındaki mesafeyi daraltırken aynı zamanda dolgun ve doğal bir duruş sağlar.

e. Yayvan ve sarkık göğüsler:

Eğer bu göğüs tipine sahip iseniz hem yukarı doğru hem de içeri doğru destekleyen sütyenler tercih etmelisiniz. Çapraz bağlar, göğüslerinizin aşağı sarkmasını engeller. Aynı zamanda bralet tarzı sütyenleri de kullanabilirsiniz.

f. Asimetrik göğüsler:

Göğsünüzün biri diğerinden sarkıksa veya göğüslerinizden biri diğerinden daha büyükse , siz de asimetrik göğüs tipine sahipsiniz. Fazla bilinmese de asimetrik göğüs tipi aslında oldukça yaygın. Asimetrik göğüslülerin için en uygun sütyen minimum detaya sahip, düz ve göğsü olabildiğince kaplayan sütyen türleridir.

g. Çan şeklinde göğüsler:

Çan şeklindeki göğüsler aşağı sarkık, araları kapalıdır ve genel olarak büyükçe memelerdir. Çoğunlukla dikdörtgen şeklinde aşağıya doğru dururlar. Bu tip göğüsler için balkonet sütyen ya da destekli tam kavrayıcı sütyenler daha sağlıklı olacaktır.

h. Atletik Göğüsler

Göğüs yapısı atletik göğüs tipi olan  kadınlar daha az dokuya sahip daha geniş, daha kaslı göğüslere sahiptir. Bu tip göğüsler ideal sütyen en sağlıklı sütyen modelleri olan balensiz, dikişsiz basic sütyen modelleri tavsiye edilir

3. Yaşa göre sütyen seçimi nasıl olmalıdır

a. Ergenlikte sütyen seçimi

Genç kızlığa ilk adımların atıldığı göğüslerin büyüme döneminde yapılacak sütyen seçimi göğüslerin büyümesini ve şekillenmesini direk olarak etkileyeceğinden çok önemlidir.

Önemli Uyarı! : ergenlik çağındaki genç kızlar dış görünümlerine verdikleri önemin en çok yükseldiği bu dönemde göğüslerinin olduğundan büyük görünmesini isterler ve buda sütyen seçimlerini balenli ve destekli sütyenlere yöneltir. Uzmanlar bu tip sütyenlerin göğüs gelişimini olumsuz etkileyeceğini belirtmektedir.

Genç kızların ilk sütyen / alıştırma sütyeni seçimi göğüsleri balenle veya sütyen dolgusu ile sıkıştırmayacak mümkün olduğunca rahat ettirecek tipte sütyenler olmalıdır. Pamuklu kumaştan üretilmiş penye sütyenler, desteksiz spor sütyenleri en uygun sütyenlerdir.

b. Orta yaş üstü kadınlar için sütyen seçimi

Yaş ilerledikçe göğüs ölçüsüsü değişebilir,  aynı kalmış olsalar dahi göğüsler daha sert formunu kaybedeceğinden sarkmalar meydana gelebilir. İleri yaştaki kadınlar için en doğru sütyen seçimi göğüsleri toparlayarak daha dik gösteren toparlayıcı sütyenler olacaktır.

 

 • 4. Kıyafete göre sütyen seçimi nasıl yapılır ?

  Hangi elbise ile hangi sütyeni giymemiz gerektiğini bilmek elbisenin üzerimizde nasıl durduğunu etkileyecek en önemli etkenlerden birisidir. Bu da Elbisemizin modeline ve kumaşına göre değişir. . Elbise altında iz yapmaması ve elbisenin üzerimize daha rahat oturması için dantelli kumaşlar yerine düz kumaşlar tercih etmeliyiz. ayakkabı ve çanta seçimine gösterdiğimiz özeni sütyen seçimimize de göstermemiz gerekiyor. İşte ipucları;

  a. Saten elbiselerde sütyen seçimi

  Saten kıyafetler çok yumuşak ve iz belli eden bir kumaş türü olduğundan dantelli, dikişli sütyenlerden elbisenin altında iz bırakacağı gibi elbisenin duruşunuda bozar. Saten elbiselerle dantelsiz ve dikişsiz düz kumaş sütyenleri tercih etmeliyiz.

  b. Dekolteli kıyafetlerde sütyen seçimi

  Dekolte kıyafetlerde elbise askısız ise straplez sütyen en doğru seçim olacaktır. ince askılı bir elbise ise şeffaf askılı sütyenler de giyilebilir. V şeklinde derin göğüs dekolteli kıyafetler de göğüs ortası açık destekli push up sütyenler ve balconet sütyenler modelleri, sırtı dekolteli elbiselerde ise  sırtı açık kıyafetler için özel üretilmiş sırt dekoltesi için sütyen veya yapışkanlı silikon sütyenler kullanılabilir.  Dekolte sütyenler hakkında daha fazla bilgi için dekolte sütyen ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz

  .

   

  -dekolte elbiselerin içinde kullanmanız gereken sütyenler:  straplez sütyenler,

         -göğüs dekolteli elbise için :  dekolte sütyenler,

         -Sırt kısmı dekolteli olan  elbiseler için : sırt dekolteli  sütyenler veya sadece göğüse yapışan silikon kaplar gibi.  

   c. Spor yaparken Sütyen seçimi nasıl olmalıdır ?

   Spor yaparken veya sadece spor kıyafet giyindiğimiz zamanlarda buna uygun desteksiz, yumuşak dokulu hareket konforu veren sporcu sütyen modellerini tercih edebilirsiniz. Böylelikle daha hareket kabiliyetiniz artar, Ve göğüs bölgesindeki terlemeniz sütyen tarafından emilir.

   Sporcu Sütyeni hakkında daha fazla bilgi için Sporcu Sütyen  Nedir ? makalemizi okuyabilirsiniz.

    

   5. Hamile ve Lohusalık Döneminde nasıl sütyen kullanılmalı ?

    

   a. Hamilelik döneminde sütyen seçimi

    Doğum sonrası bebeğini emziren annelerin ise kopçaları önden açılan emzirme sutyenlerini tercih etmeleri gerekiyor.

    Hamilelik zamanında kullanacağınız sütyen türü vücudunuzdaki  fiziksel değişimlerden dolayı farklı olacaktır. Hamileyken göğüsleriniz ve göğüs uçlarınız büyüyecek ve bundan dolayı eski sütyenleriniz küçük gelmeye başlayacak. Bu durum bazı anne adaylarında olmayadabilir. Bu dönemde hem sütyen hem de sütyen kap ölçüsünde büyüme olabilir. Anne adaylarına sütyen seçerek bazı önerilerimiz;

     

      • -Hamilelik boyunca balenli sütyen kullanmamaya özen gösterin.

      • -Özellikle yumuşak ve pamuklu sütyenleri tercih edin.

      • -Hatta pamuklu, sporcu sütyenlerini de kullanabilirsiniz.

    b. Emzirme döneminde sütyen seçimi

     

    Doğum  sonrasında anneler  bebeklerini emzirmeye yardımcı olacak  şekilde tasarlanmış sütyenlere ihtiyaç duyacaklardır.  Süt salınımın artması ve göğüslerin rahatlığı için doktorlar tarafından da  önerilen emzirme sütyenler muhakkak balensiz olmalı. Balenli yani içinde tel bulunan sütyenler süt kanallarını tıkayabilir  göğüslerde ağrı ve süt miktarının azalmasına sebep olabilir

    Yeni inci Lohusa Sütyeni 1650 

    Doğum sonrasında ise çıtçıtlı ya da fermuarlı sütyenleri tercih etmeniz emzirme işlemi sırasında size kolaylık sağlayacaktır. Emzirme atletleri de emzir döneminde çiçeği burnunda anneler çok yardımcı olmaktadır.    

    kom Emzirme Sütyeni Mamma 

    Göğüs Sağlığını Koruma Hakkında Uzmanlardan Altın Uyarılar
   1. Göğüsler yağ ve süt bezlerinden oluştuğu için yer çekiminin etkisiyle sarkıyorlar bundan dolayı uzmanlar dışarıda takmış olduğumuz sütyeni evde de takmak gerektiğini söylüyorlar.

   2. Banyo yaparken göğüslerdeki kılcal damarları hareketi geçirmek daha diri bir görünüm sağlamak için soğuk ve ılık su şokları yapılabilir.

   • Yüz üstü yatış eğer devamlı olursa göğüslerde deformeye sebep olabilir.

   • Sütyen satın alırken modaya değil de vücudunuzun gereksinimlerine dikkate alın. Özellikle vücut hatlarınız sütyen duruşunu üzerinde önemli etkileri vardır.

      

      Hangi Sütyeni Kullanmalıyım

     Göğüs şeklinin ve büyüklüğünün yaşımız büyüdükçe farklılık göstereceğini de unutmamak gerekir. Bundan dolayı ki  sütyen beden ölçüsünü zaman zaman tekrar gözden geçirmeliyiz. Doğru sütyen bedeni kullananların göğüsleri deforme olmadığını aklımızdan çıkarmamalııyız.

       -Balenli sütyen kullanıyorsak, göğsümüzün orta kısmına ve alt kısmına tam olarak oturmasına dikkat etmeliyiz

       -Giydiğimiz sütyen, göğüslerimize bastırmamalı ve bizi rahatsız etmemelidir.

       -Sütyenin vücudumuzdaki duruşu ne çok sıkı, ne de çok rahat olmamalıdır. Göğüslerimiz sütyen kabını  tam olarak doldurmalıdır.

       -Sütyen takarken göğüslerimiz sütyen kabının tam ortasına gelmelidir. Eğer eğilerek yani göğüslerimiz yere paralel olacak şekilde giyersek bu işlemi daha kolay yapabilirsiniz

       -Sütyenimizin askı ve bant ayarlarını ne çok sıkı ne de çok rahat olmalı göğüs ve bedene göre uygun aralıkta olmalıdır.

      -Sütyenin, ön kısmının özellikle tam ortada olduğuna dikkat etmeliyiz

     -Sütyenin arka bandı sırtınıza oturmalı ve yere paralel olmalıdır eğer bu bant yukarıda kalkıyorsa, ya da sırtınızla bant arasında boşluk varsa askılar olması gerektiğinden daha kısa ayarlanmış ya da sütyen size göre değil demektir. Göğüs çevrenizin doğru ölçülmesi alacağınız sütyenin arka kısmının yukarı çıkmasını engeller.

     Alttaki fotoğrafta gördüğünüz gibi sütyen bandı ya da askısı bile sütyen duruşunda ne kadar önemli bir faktördür.

     Doğru sütyen seçimi nasıl olmalı

     Böyle bir görüntünün çözümü çok basit; göğüslerin sütyen kabına tam oturması ve sütyen askılarının ve bantlarının tam ayarlanmasıyla ideal görünüme kavuşabilirsiniz. Burada unutmamamız gereken önemli bir nokta var  giydiğimiz sütyen bedeni doğru seçilmiş olmalıdır.

     Eğer sütyen bedeninizi bilmiyorsanız ya da tam emin değilseniz Sütyen Bedenleri Nasıl Ölçülür makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

     -Regl öncesi dönemde daha büyük olacağından bu dönemde alınan sütyenler daha sonra size büyük olacaktır. Bu sebeple bu dönemin geçmesini bekleminiz daha sağlıklı olacaktır.

     -Sütyenlerde kopça 3 kademelidir. Vücudunuza baskı ve sıklaştırma olmamak kaydıyla en küçük kademeden kopçayı kullanmak daha iyi olacaktır, çünkü sütyen kullandıkça bantlarında gevşeme olacağında İlerleyen zamanda sütyenin bedeni daha iyi sarması için diğer kopçalar sırasıyla kullanılabilir.

     -Sütyenin kopçalarının arkada olmasından rahatsız olanlar, pratik bir kullanım için önden kopçalı nbb sütyen modelleri tercih edebilir.

     -Sütyeniniz tam mı değil mi hızlı bir kontrol için  kollarınızı yukarıya kaldırıp göğüslerinize bakın, eğer göğüsleriniz dışarı taşıyorsa sütyen küçük, arka kısım yukarı çıkıyorsa büyük demektir.

     NASIL SÜTYEN KULLANMALIYIM

     Nasıl sütyen kullanırsam sırt ağrısı oluşmaz?  


     Büyük göğüslü kadınlar, önce sağlık sonra estetik görünüm için minimizer yani küçük gösteren sutyenleri tercih etmeli! Çünkü toparlayıcı özelliği olan bu modeller, büyük göğüslerin neden olduğu sırt ağrısını azaltır. Ayrıca bu kişilerin sütyenlerinin askıları da kalın olmalı! Çünkü kalın askı, ağırlığı omuzlara eşit olarak dağıtır.

    1. Askısız sütyen kullanmak da büyük göğüslüler için büyük sıkıntıdır. Çünkü zaten ağır olan göğüsler, askı desteği olmadığı için sarkık görünür.

     Göğüsleri Büyük Gösteren Sütyenler 

     Büyük göğüslü bayanlar, göğüslerini küçük göstermeye çalışırken; bir o kadar küçük göğüslü bayan da göğüslerinin büyük görünmesi için çabalamaktadır. Durumun farkında olan çamaşır markaları her türlü ihtiyaca uygun şekilde sütyen modeli üretmeye başladı. Göğüslerin büyük görünmesini sağlayan sütyenlerin belli başlı özellikleri bulunuyor. Bunların başında da sütyenin destekli olması geliyor. 

    2. Sunset Ekstra Dolgulu Sütyen 1411004

     Destekler; göğsün daha büyük görünmesine yardımcı olan en etkili detaylardan biridir. Bunun dışında destekli modele ek olan balenli olması da aynı amaç için etkili olabilir. İkisini bir arada bulunduran modelleri tercih ederek; göğüslerin bir beden daha büyük görünmesi sağlanabilir.

     Göğüsleri büyük göstermek için sütyen alırken; kendi bedeninize uygun olan bedeni tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde sütyen destekli ve balenli olsa da istediğiniz görünüme kavuşamazsınız. 

      2 Beden Büyük Gösteren Sütyen Reina 

     Büyük Göğüslüler Nasıl Sütyen Kullanmalı

     Büyük göğüsler, kolaylıkla terleme ve tahriş olma riski taşır. Özellikle, göğüsler arasındaki pişik, kadınları çok zora sokabilir. Bunun önüne geçmek adına, v yakalı ve toparlayıcı özelliği olan sütyenleri kullanmalısınız. Cuplar arasındaki mesafenin fazla olması, göğüslerinizin birbirine direkt olarak temas etmesini ve böylelikle tahriş olmasını engeller.

     Büyük göğüslü kadınların, saten ve dantel kumaşlı modellerden uzak durması da önemli. Bu kumaşlar, terlemeyi arttıran kumaşlardandır. Penye ve pamuk karışımı kumaşlar ise; terleme oranını azaltır ve vücudun nefes almasını sağladığından, sağlığınızı da riske atmaz. Ayrıca; kaliteli sütyen markalarını tercih etmenizde fayda bulunur. Örneğin; Kom, NBB ve Yeni İnci markalarının sütyenleri son derece kaliteli olup, büyük göğüsler için tasarlanmış pek çok model de bulunmakta.

     Göğsü Büyük Gösteren Sütyen Modelleri 

     Küçük göğüslere sahip olmak, büyük göğüsleriniz olmasından çok daha kolay. Göğüslerinizi büyük göstermek için; pek çok farklı sütyen modeli bulunuyor. Bu sütyenlerin ortak noktası ise; dolgulu olması. Silikonlu olan modeller, göğüslerinizin daha da doğal durmasını sağlar.

     Push up özelliği sayesinde de, göğüsleriniz daha büyük hacme sahip olmaz; ancak daha büyük görüldüğü kesin.

     Destekli sütyenler, dolgulu sütyen adı ile de bilir. Silikonlu sütyenler, dolgulu sütyenlerin alt modellerinden birisi olarak bilinir. Bu sütyenler, göğüslerinizi en az 1 beden kadar daha büyük gösterir.

     Eğer, evde ya da günlük olarak kullanacaksanız ve amacınız yalnızca göğüslerinizi büyük göstermek olup, göğüslerinizin şeklinden memnunsanız yarı destekli sütyenleri kullanabilirsiniz. Amacınız, göğüsleriniz hem büyük hem de mükemmel bir şekle sahip olup, kadınsı yönünüzü ortaya çıkarmak ise; push up özelliği de bulunan tam destekli modelleri seçmeniz en doğrusu olur.

     Toparlayıcı Sütyen Kullananlar 

     Hangi sütyen göğsü küçük gösterir? Minimizer / Toparlayıcı sütyen ne işe yarar? sorusularının cevabını en iyi bilenler yine minimizer toparlayıcı sütyen kullananlardır. Göğüsleri küçük gösteren sütyenler, toparlayıcı sütyenlerdir. Göğüslerinizi tamamen saran toparlayıcı sütyenler, yalnızca daha küçük göstermez, aynı zamanda daha dik gösterir. Minimizer sütyen alırken, kaliteli bir markadan, iyi tasarlanmış bir model almanız mümkün. Böylelikle, göğüslerinizi 1 beden daha küçük gösterebilirsiniz.

     Toparlayıcı sütyen nasıl olmalı

    • Toparlayıcı sütyenlerin bir çok modeli bulunsa da balenli olanları tercih etmeniz hem sağlığınız hem de konforunuz bakımdan daha doğrudur. Sütyendeki balenler, göğüs ağırlığınızın tamamının göğüs kaslarınıza yüklenmesini engel olacağından göğüslerinizin daha fazla sarkmamasını sağlayacaktır.
    • Alacağınız sütyenin, dış kısmı kıyafetlerinizin daha güzel durmasını sağlayacak olan, saten gibi kaygan kumaşlardan olabilir. Ancak iç kısmının pamuklu olması çok önemli.

     Push Up Sütyen Kullananlar

    • Push up / Fit-Up Sütyen Nedir ? Fit-Up Bra straplez sütyen,  askısı ve arkada bandı olmayan özel kumaş ve desenlerden oluşan, silikon yardımıyla  sadece göğüs bölgesinde kullanılan destekli sütyen çeşididir. Bazı Destekli sütyenler Lol up sütyen  diye de adlandırılabilir. Push up sütyen before after etkisini

    •        Kom Push Up Dikişsiz Sütyen kom destekli sütyen Dolgulu Sütyen

    • Destekli sütyenler göğüslerinizin daha büyük görünmesini sağladığından dik gösteren sütyen modelleri de diyebiliriz destekli sütyenler için. Ancak, bu sütyenleri kullanmanız yeterli olmaz. Sütyeni doğru seçmeniz ve doğru kullanmanız da göğüslerinizi daha büyük gösterir.

     Sütyenin, mutlaka göğüslerinize tam olarak oturması gerekli. Sütyen markaları arasında 1-2 cm beden farklı olabiliyor. Bu nedenle, her markanın kendi ölçülerini göz önünde bulundurmanız daha doğru olur. Büyük sütyen kullanırsanız, göğüsleriniz daha büyük gözükmez. Aksine daha küçük, sarkık ve biçimsiz durur.

    • Sütyenlerinizi giydikten sonra, göğüslerinizin cup içine tamamen oturduğunu kontrol edip, hafif yukarı doğru çekerseniz de, göğüslerinizin daha dolgun ve daha büyük görünmelerini sağlayabilirsiniz.

    • Push up sütyen before after etkisi

    • push up sütyen before after


    • Spor Yaparken Sütyen Takılmalı Mı?

    • Kimi kadınlar, spor yaparken sütyen takmanın rahatsızlık hissi vereceğini düşünerek, sütyen kullanmazlar. Oysa bu, büyük bir hatadır. Spor yaparken sütyen takmak şarttır. Aksi takdirde, göğüslerinizin elastik dokusunda zedelenme görülerek, sarkma meydana gelecektir. Bunun yanı sıra, göğüslerinizin sürekli hareket halinde olacağından, göğüs ve sırt ağrılarıyla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır.


     Kom Siyah Renkli Sporcu Sütyeni kom Renkli Sporcu Sütyen Smart Kom Sporcu Sütyen Adel


     Peki bu sporcu sütyeni nasıl olmalı Spor yaparken, günlük kullandığınız sütyenleri değil, sporcu  sütyeni modelleri kullanmalısınız. Bu sütyenler, spor esnasında göğüs sağlığınızı korumaya yönelik olarak tasarlanan modellerdir. Eğer, göğüsleriniz küçükse, penye ve balensiz spor sütyenleri kullanabilirsiniz; ancak büyük göğüslü bir kadınsanız mutlaka balenli sütyenler kullanmanız gerekli.

    • Sporcu sütyeni küçük gösterir mi

     Sporcu sütyeninin üretilme amacı göğüslerin fazla sallanmayarak deforme olmasını engellemektedir. Sporcu sütyeni göğüsleri küçük gösterme etkisi az da olsa olabilir tabi ama bu beklentiyle satın alınması tavsiye edilmez.

     En İyi Toparlayıcı Sütyen Hangisi


     Büyük memeleri küçük göstermek için kullanılacak en iyi sütyen modelleri minimizer sütyen modelelleridir. En iyi sonucu alabilmek için; sütyenin vücudunuza ve göğüs ölçünüze uygun olması şart. Özellikle söz konusu olan büyük göğüslü kadınlarsa, yalnızca sütyen bedeni göz önünde tutularak değil, cup ölçüsü de hesaba katılarak alınmalı. Böylelikle, sütyen göğüslerinizi tam olarak kavrayarak, daha küçük görülmesini sağlamalı.

     Kom Desenli Toparlayıcı Sütyen Clara 

     Büyük göğüslü kadınlar en iyi toparlayıcı sütyen hangisi ne ise onu alayım rahat edeyim düşüncesindedir. En iyi toparlayıcı sütyeni tek bir ürün ile sınırlamak mümkün değil ama Kom toparlayıcı sütyen kullananlar genelde memnun olduğu için kom toparlayıcı sütyenlerini önerebiliriz. 

     kom Balensiz Toparlayıcı Sütyen Serena

     Her ne kadar, pek çok firma büyük göğüslü kadınlar için de, daha estetik sütyenler üretiyor olsa da, en sağlıklısı sütyenin penye-pamuk karışımı olmalıdır. En azından, sütyenin göğsünüzle temas eden kısmı pamuk ağırlıklı olup, üzerinde işlemeler ya da dantel ayrıntılar bulunabilir.

    • kom Dantelli Toparlayıcı Sütyen Romance 

     Büyük Göğüslüler Nasıl Sütyen Kullanmalı? 

     Göğüsleri büyük olan bayanlar, sütyen tercih ederken göğüslerini mümkün oldukça küçük gösteren modelleri ön planda tutmalılar. Bunun için rahatlıkla bulabileceğiniz minimizer ve toparlayıcı etkili sütyenleri kullanabilirsiniz. 

     Küçültücü sütyen kullananlar kullandıkları sütyen sayesinde göğüsleri bir bedene kadar küçük gösterirken; toparlayıcı etkisiyle de göğüslerin sütyenden taşma yapmasını önleyerek daha derli toplu durmasını sağlar.

     Dantelli Toparlayıcı Sütyen 1630 

     Ayrıca büyük göğüslerin en büyük sorunlarından biri olan sarkmayı; destekli sütyen modelleriyle kapatabilirsiniz. Destekli sütyenleri genellikle küçük göğüslü bayanların tercih etmesi gerektiği düşüncesi son derece yanlıştır ve bu düşünce nedeniyle birçok kadın sütyen seçimini yanlış yapmaktadır.

     Balensiz sütyen kullananlar genelde hamile ve emziren kadınlardır. Balenli modeller, büyük göğüslü bayanlar için de bazen rahatsız edici olabilir. Bu nedenle minimizer etkili, destekli sütyeninizi, balensiz tercih etmeye özen göstermelisiniz.

    • Kaplı Dantelli Balenli Toparlayıcı Sütyen 

     Büyük göğüsler için sütyen; Büyük göğüslü bayanlarda öncelik göğüslerin olduğundan daha küçük görünmesini, daha dik durmasını ve toplu şekilde görünmesini sağlamak olmalı. Bu etkilerin tamamını bulunduran sütyen modellerini bulmak artık pek de zor değil. Büyük göğüslüler, minimizer etkili sütyenlerle, göğüslerini bir bedene kadar daha küçük görünmesini sağlayabilirler.

     Genelde minimizer etkili sütyenlerle birlikte olan toparlayıcı etkiyle de göğüsler daha toplu ve düzgün konturlarla görünürler. Eğer göğüsler büyük olduğu için sarkmışsa; bu görünümü destekli sütyenler sayesinde ortadan kaldırabilirsiniz. Sütyende olmaması gereken tek özellik ise balensiz olması. Çünkü balenler, büyük göğüsler için genellikle rahatsızlık teşkil ederler.

    • Balenli Minimizer Sütyen 1950

     Eğer büyük göğüslere sahipseniz; sütyen kullanımına ayrıca özen göstermelisiniz. Göğüsleri sütyensiz bırakmamanız; göğüslerin erkenden sarkmasını önleyebilir. Geceleri de rahat modellerden tercih ederek sütyen kullanmaya dikkat etmelisiniz.

     Büyük Gösteren Sütyenler

     Küçük göğüsleri daha büyük gösterebilmek için birkaç küçük detaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Öncelikle kesinlikle oldukça destekli bir sütyen modeli tercih etmelisiniz. Sütyeniniz boş penye kumaştan değil, mümkün olduğunca kaplı modellerden olmalıdır.

     Kaplı modeller içinde göğüs küçük kalsa bile dışarıdan bakıldığında göğsü büyük gösterir. Ancak bunu yaparken bedeninizden büyük sütyenleri tercih etmemelisiniz. Kendi bedeninizden büyük olan modelleri tercih ederseniz; göğüsler sarkık, dolayısıyla da küçük görünecektir.

       2 Beden Büyük Gösteren Sütyen Reina

     2 Beden Büyük Gösteren Sütyen modellerini incelemek için fotoğraflara tıklayınız

     Göğsün dik durması için bedeninizden küçük sütyen tercih ederseniz de göğüste ve sırtta taşmalar görülecek; hoş olmayan görüntüler ortaya çıkacaktır. Ayrıca sütyeni destekli olmasıyla beraber balenli modellerden tercih edebilirsiniz.

     Bu tür sütyenler tercih ettiğinizde göğüslerinizi elinizle tek tek sütyen kapının içine oturtun ve duruşunuza dikkat edin. Askıları da doğru biçimde ayarladıktan sonra göğüslerinizin büyük göründüğünü fark edeceksiniz.

     Küçük göğüsleriniz varsa, destekli sütyen modellerinden yardım alabilirsiniz. Bu sütyenlerin iç kısmında bulunan sünger sayesinde göğüslerinizi olduğundan daha büyük gösterir. Fit up Sütyen veya Push up sütyen modelleri tercih ederseniz, yalnız daha büyük değil daha dik duran göğüslere de sahip olursunuz. Böylelikle, kıyafetleriniz üzerinizde çok daha şık durur.


     Sarkık Göğüslere Sütyen 


     Sarkık göğüsler, genellikle büyük göğüslü bayanların sorunudur ancak yapıyla ilgili olarak daha nadir şekilde küçük göğüslü bayanlarda da görülebilir. Sarkıklığını sütyenle tamamen ortadan kaldırmanın imkânı yoktur ama doğru sütyeni seçerek; en azından sütyen kullandığınızda göğüslerin daha dik durması sağlanabilir. Bunun için sütyen alışverişinde önceliğiniz destekli sütyen modellerinden yana olmalı. Destek miktarını göğüs boyutuna göre ayarlayabilirsiniz.

     Göğüsleri büyük olup sarkık olanlar, destek miktarını minimumda tutmalıdır. Aksi halde büyük göğüsler sütyenden çok yukarıda görünecektir. Küçük göğüslü olup göğüsleri sarkık olanlar ise; oldukça fazla destek kullanabilirler. Böylece hem sarkıklık ortadan kalmış olur hem de göğüslerin daha büyük durması sağlanır. Ayrıca balenli modeller de sarkıklık konusunda destekle beraber iyi bir alternatif olabilir.

     Göğsü Küçük Gösteren Sütyenler


     Göğüslerin küçük görünmesine yardımcı olan sütyen modellerinin bazı özellikleri vardır. Genellikle bu özelliklerin bir arada olması; etkiyi son derece artırır ancak her özelliğin bir arada olmadığı sütyen modelleri de küçük göstermeye yardımcıdır.

     Göğüsleri küçük gösteren sütyende olması gereken en temel özellik minimizer etkili olmasıdır. Adı üzerinde minimizer sütyenler, göğüslerin bir bedene kadar daha küçük görünmesine yardımcı olur. Minimizer modeller dışında toparlayıcı etkili sütyenler de göğüslerin küçük görünmesinde etkisi olan modellerdendir. Bu iki etkinin bir arada bulunması göğsün derli toplu biçimde daha küçük görünmesine daha fazla etki eder.

     Bu tür ürünlerin kalın askıları sayesinde günü çok rahat geçirebilirsiniz. Bunun dışında göğüslerinin küçük görünmesini isteyen bayanlar, sütyenle beraber giyimlerine de özen göstermelidir.

     Küçük Memeliler Nasıl Sütyen Kullanmalı?

     Küçük göğüslü bayanların sütyen seçiminde yaptığı hatalar, bilinçsiz alışverişler, göğüslerin daha da küçük görünmesine neden olur. Bu hataların başında da olduğundan daha büyük beden de sütyen satın almak gelir.

     Düşünülenin aksine sütyeni büyük almak göğsün büyük görünmesine değil; küçük görünmesine neden olur. Bu nedenle öncelikle kendi bedeninize uygun olan sütyeni satın almalısınız. Ardından alacağınız sütyende destek ve balen olmasına dikkat etmeniz gerekecektir.

     Göğüsleri küçük olan kadınlar, sütyen seçimine dikkat ederek göğüslerinin bir bedene kadar daha büyük görünmesini sağlayabilirler. Bunun için sütyene çorap sokmak gibi gereksiz uygulamalara ihtiyacınız olmayacak.

     Doğru modeli ve bedeni tercih ederseniz; göğüsleriniz hem büyük hem daha dik görünecektir. Bunun için öncelikle destekli ve balenli olan sütyen modellerini tercih etmelisiniz. Destekler göğsün daha yukarıda durmasını sağlayarak göğsü daha dik ve büyük gösterir.

     Ayrıca kaplı sütyen modellerini tercih etmeniz de yararınıza olacaktır. Kaplı sütyen modellerinde, sütyeni taktıktan sonra göğüslerini elinizle tek tek kapın içine oturtmanız; göğsün büyük görünmesine etki edecektir. Bunun dışında dikkat edeceğini tek nokta ise sütyenin askıları. Sütyen askıları doğru boyda olmazsa göğüslerin sarkık ve dolayısıyla daha küçük görünmesine neden olabilir.

     Göğsü Küçük Gösteren Sütyen Modelleri

     Göğsü küçük gösteren sütyen modelleri sıklıkla adını duyduğunuz minimizer etkili olarak satışa sunulmuştur. Minimizer etkili sütyen modelleri, göğüslerin küçük görünmesinde en büyük etkiye sahip sütyenlerdir. Kesim, kalıp, kumaş seçimi gibi detaylarla diğer sütyenlerden ayrılan minimizer sütyenler, göğüslerin ortalama olarak bir beden daha küçük görünmesine yardımcı olur.

     Bununla beraber toparlayıcı etkiyi de sütyen modelinde aramalısınız. Toparlayıcı etki göğsün sütyende daha toplu durmasına ve böylece küçük görünmesine yardımcı olur.

     Eğer göğsünüzün sadece küçük görünmesini istiyorsanız bunlar yeterli olacaktır ama aynı zamanda dik de dursun isterseniz; destekli sütyen modellerine yönelmelisiniz. Bu özelliklerden sadece birini bulunduran sütyenler, küçültücü etki göstermeyecektir. Bu nedenle hem minimizer hem toparlayıcı etkiyi bir arada tercih etmeli; ek olarak da destekli olmasına özen göstermelisiniz.

     Göğsü Büyük Olanlar Nasıl Sütyen Takmalı?

     Göğsü büyük olan bayanların sıkça dile getirdiği  Göğsü büyük olanlar ne yapmalı? sorusuna verilecek ilk cevap sütyen kullanırken ki amacı göğsü daha küçük gösterebilmek olmalıdır. Ancak büyük göğüslerinizden rahatsız değilseniz; göğüslerin boyutunda her hangi bir etkisi olmayacak boş kap, balensiz ve desteksiz modeller kullanmanızda sakınca yoktur.

     Eğer büyük göğüslerin küçük görünmesi isteniyorsa; bunun için ilk olarak minimizer etkili bir sütyen edinilmelidir. Minimizer etki dışında toparlayıcı modeller de göğsün küçük görünmesine yardımcı olacaktır.

     Eğer göğüsleriniz büyük olmasından ötürü sarkmış durumdaysa; destekli modeller tercih ederek; göğsün daha dik durmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu çok iri göğüslü bayanlar için uygun bir uygulama değildir. En etkili ürünü satın almak isterseniz; minimizer, toparlayıcı etkiyi bir arada aramalısınız. Bu ürünlerin genellikle desteksiz ve destekli modelleri vardır. Çorapiçgiyim sitesinden de  sütyen modelleri ve özellikleri incelenebilir.

    T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.