Röpteşambır -Robdöşambr- Nedir ?

Röpteşambır -Robdöşambr- Nedir ?

29 Mayıs 2018

 

 Röpteşambır (Robdöşambr) Fransızca evde üstlük olarak giyilen giyecek anlamındaki   kökenli “robe de chambre”   kelimesinin Türkçemize kazandırılmış halidir. Röpteşambır ya da Robdöşambır şeklinde okunup yazılabilen bu kelimenin Türkçe karşılığı oda elbisesi tarzında bir giyecek oluyor ki biz bunu genelde erkek sabahlık olarak adlandırıyoruz.

Genellikle çeyizliklerde kullanılan Röpteşambır ekseriyette kadife pikodan yapılan bir kıyafettir,bu sayede hafif olur. Genel rengiyle uyumlu bir dokuma kumaş yakasında kullanılır.

 

Robdöşambr modelleri mevsimden mevsime de değişebilmektedir. Kışlık röpteşambırlar genelde kadife veya yünlü kumaş olurken yazlık olanlar saten, ipek ve pamuk oluyor.

Röpteşambır fiyatları genelde yüksek oluyor çünkü bu giysi genelde çeyizlik olarak üretiliyor ve tek başında değil de erkek röpteşambır takımı olarak satılıyor.Tabi buna bir de deri veya kösele terlik de ekleniyor çeyizlik düşüncesiyle alanlar için.

 

Robdöşambır için kimileri sosyetik bornoz olarak görülüyor, eski Türk filmlerinde sadece zenginlerin giyebildiği bir kıyafet olarak lanse edildiğinden dolayı böyle bir şey akıllarda kalmış olabilir. Kimileri de yataktan çıkınca giyilen sabah kıyafeti olarak görüyor. Aslında sadece sabahlık değil, bir tür ev ceketidir erkek için. Dışarıdan eve girildiğinde ceket, palto gibi dış giysisi yerine ev içi giyilen giysidir.

 

Röbteşambırın Tarihçesi

 

Robdöşambır, Madam Montespan tarafından keşfedilen bir kıyafettir. Kadınların hamilelik sürecinde gebeliklerini gizleme isteğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan robdeşambır/röpteşambır  kullanım alanı fazla olmadığından çok da yaygın kullanılan bir kıyafet değildi. Avrupada On sekizinci yüzyılda günlük yaşam için çok sade olarak görülen bu kıyafet on dokuzuncu yüzyıla girildiğinde artık siyah tonların yoğun olduğu ve sabahlık düşüncesiyle giyilen bir kıyafet türü oldu. Sonraki yıllarda sadece kadınlara ait olan bu kıyafet türü hem erkek hem de kadınların giyebileceği bir kıyafet olarak benimsendi toplumda.

Her ne kadar Avrupai hatta daha çok Fransa’ya özgür bir giysi olarak düşünülse de Fransızların Türk kültüründen esinlenerek ürettiği bir giysidir aslında. Osmanlıda hamam sonrası Türk erkeklerinin rahat giysiler giyerken göre Fransızların bunu kendi kültür ve zevklerine göre şekillendirmeleri sonucu oluşturduğuna yönelik rivayetler de mevcuttur. İlginçtir; bazı ülkelerde robdöşambr için innocent yani Türkçe olarak “suçsuz” denilmektedir.

 

Robdöşambır tarihini anlatırken, robdöşambr için yazılan şu meşhur dörtlüğü esgeçmeyeğim

 

Bir sabahlık, genişçe uzanıyor,

Kemersiz, ve lakayt bir şekilde.

Bazı çocukların yüzlerine esinti veriyor,

Ki suçsuz adını da verirler ona ve büyük bir buluştur.

Bu dörtlük Edrne Boursault tarafından moda kelimeleri adlı komedisinde yazılmıştır.

Çeyizlik robdeşabr örnekleri

  

 

 Görsellerdeki robdöşambr modellerini ve daha fazlasını incelemek veya satın almak için...

camasirim.com/robdosambr

SİPARİŞ HATTI x Bilgi almak için yada hızlı sipariş vermek için hemen Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.