kom Mayolar %10 indirim.jpg (44 KB)
Sporcu Sütyeni Nedir? Sporcu Sütyenleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sporcu Sütyeni Nedir? Sporcu Sütyenleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

26 Ocak 2017


Sütyen seçimi ve kullanımında, kadınların çoğu zaman ilk dikkat ettiği husus şık bir görünümdür. Ancak; spor sütyenleri, bu durumun istisnası olarak kabul edilebilir. Gerek amatör gerekse profesyonel anlamda spor yapan kişilerin, antrenmanları en verimli şekilde sağlayabilmeleri için sporcu sütyeni kullanmaları oldukça önemlidir.

Sporcu Sütyeni Nedir?

Kadınların, spor yaparken kullandığı bu sütyen, antrenmanlar sırasında oluşabilecek göğüs ağrılarını yok etme amacı ile kullanılan bir iç giyim ürünü olarak bilinir. Uzun süren araştırmalar sonucunda, göğüs sağlığı için oldukça önemli olduğu uzmanlardan tarafından kanıtlanmıştır.

Antrenmanlar sırasında hareket ettikçe, göğüs üzerine binen basınç artar. Göğsün kendi ağırlığı ile birleşen bu basınç, meme yağ dokusunun zarar görmesine neden olabiliyor. Zaman içerisinde yalnızca sarkma değil, göğüs ve sırt ağrıları da oluşarak spor yapmak bir eziyet haline gelebiliyor.

Doreanse Sporcu Sütyen 14110 Nbb Sporcu Sütyen 483M Siyah Renkli Sporcu Sütyeni

Ürünleri incelemek için fotoğraflara tıklayınız.


Sporcu Sütyenleri Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Spor sütyeni alırken, sütyen bedenine her zamankinden daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Genellikle, bir beden küçük sütyen kullanımına giyildiği görülmekte. Kadınlar, bunun nedenini göğüslerinin daha sıkı durduğu olarak açıklıyor olsa da, tamamen yanlış bir davranıştır.

Göğüslerinize uygun bir sporcu sütyeni seçerseniz, göğüslerinizin daha sabit durduğunu hissedeceksiniz. Büyük beden sütyen almanız ise; antrenman sırasında göğüslerinizin fazla hareket ederek sağlıksız bir durum oluşturacağını unutmamalısınız.

Sütyenin kumaşının, pamuk ağırlıklı olmasına dikkat edin. Pamuk kumaşlar, hava geçişine izin verebilme özelliği sayesinde, terin vücudunuzdan kısa sürede uzaklaşmasını sağlayarak, sağlığınızı korur. Ayrıca polyester içeren kumaşlar da, sporcu sütyenleri için bir seçenek olabilir.

Kalın askılı modelleri tercih etmeniz, önemli ayrıntılar arasında yer alıyor. İnce askılı modeller, antrenman sırasında omuz kısmınızın tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca; askıların esnekliğini kontrol ederek, mümkün oldukça esnemeyen seçenekleri tercih etmenizde fayda bulunuyor.

Sütyen seçiminde, göğüslerinizin ölçüsünü göz önünde bulundurmanız şart. Göğüs büyüklüğünüz küçük ya da orta büyüklükteyse (85 bedene kadar kabul edilebilir.) model seçiminde kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. Ancak; göğüsleriniz daha büyükse, balenli modelleri seçmeniz gerekiyor.

Balenli sütyenler, spor sırasında yeterince rahat olmasa da, bir mecburiyet olup, aksi takdirde sağlık sıkıntıları yaşamanız olasıdır.

Alacağınız sütyeni denerken, olduğunuz yerde ip atlama hareketi yapabilirsiniz. Bu esnada kendinizi rahat hissediyorsanız, muhtemelen doğru seçimi yaptınız demektir.

Ne kadar kaliteli ve doğru bir sporcu sütyeni alırsanız alın kullanım süresi sınırlı olacaktır. Direkt olarak terle temas edeceği ve hareket sırasında deforme olacağı için maksimum 1 yıl kadar kullanımla sınırlı kalır. Bu nedenle de, seçim yaparken bütçenizi zorlamayacak modellere öncelik vermeniz, daha doğru olur.


Sporcu Sütyeni Nasıl Yıkanmalı?


Her ne kadar, çoğu üründe çamaşır makinasında yıkamanın sakıncası olmadığı belirtilse de, sporcu sütyenlerini yıkamak için, çamaşır makinası kullanmamak en doğrusudur.

Beyaz sabun, bebek deterjanları ya da organik ürünler kullanmak, ürünün özelliğini kaybetmemesi adına oldukça önemli. Ilık su da elinizde ve fazla sürtmeden yıkamanız, sütyeni daha uzun kullanmanızı sağlar.

Günlük Hayatta Sporcu Sütyeni Kullanılır Mı?


Sporcu sütyenleri, spor esnasında göğüsleri sabit tutarak, göğüslerin aşağı yukarı hareket etmesini engelleyip, basıncın artmasının ve göğüslerin sarkmasının önüne geçer.

Sporcu sütyenlerinin işlevi göz önüne alındığında, günlük hayatta kullanılmasının hiçbir sakıncası olmadığı görülüyor. Aksine, daha sağlıklı olup, göğüs ve sırt ağrılarınız varsa, bu ağrıları hafifletecektir.

Ancak, günlük olarak kullandığınız sütyenler gibi göğüslerinizi şekillendirici özelliği bulunmayıp, ancak bol kesimli kıyafetlerinizle beraber kullanılabilir. Geniş askılı ve göğüs altına kadar, kalın bir atlet şeklinde bulunması, kıyafetlerin içerisinden görünebilmesine neden olmaktadır.

Sporcu sütyenlerinin de, silikonlu ya da minimizer özelliği olanları bulunmaktadır. Yine de bu özellikleri, günlük kullanıma uygun, kaliteli bir push up özelliği bulunan sütyen gibi ön planda tutmadığı için, göğüslerinizin yeterince iyi görünmesini sağlamak. Evde ve üzerinize oturmayan kazakların, hırkaların içinde sporcu sütyenlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Yeni İnci Sporcu Sütyeni 2001

Sporcu Sütyen Yeni inci 2001

Yeni İnci markası tarafından üretilen bu sütyen, tamamen penye-pamuk karışımı kumaşa sahiptir. Cup bölümleri esnek olup, sünger kısmı bulunması sayesinde hem daha rahat hem de daha estetik bir model olmakta.

Kalın askıları sayesinde, göğüsteki ağırlık azalıyor. Göğüs altı kısımda bulunan kısım sayesinde, sütyen vücuda daha iyi oturuyor. Eğer, rahat hareket etmeyi seven bir kadınsanız, bu modeli günlük olarak da rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Orkide İç Giyim Destekli Dantelli Sporcu Sütyeni 3100

Önden Açılan Kaplı Sporcu Sütyeni 3100

Ürünlerinin şıklığı ile bilinen markalar arasında yer alan Orkide, bu sporcu sütyeniyle de çizgisinden taviz vermemiştir. Sırt kısmı ve askılarında dantel ayrıntılar bulunan model, gerçekten çok şık duruyor; ancak şık olduğu kadar kullanışlı olduğunu söylemek mümkün değil.

Ağır antrenmanlar için kullanılmaya uygun olmayıp, tempolu yürüyüş ya da hafif tempolu koşular için tercih edilebilir. Askılarının ince olması, vücudunuzda tahrişlere neden olabileceğini unutmamalı ve mutlaka kısa süreli kullanımla, size uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

Whatsapp Sipariş Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.