Yatarken Sütyen Takmak Zararlı Mıdır?

Yatarken Sütyen Takmak Zararlı Mıdır?

17 Haziran 2018

Yatarken Sütyen Takmak Zararlı Mıdır?

Sizin  için sütyen gece bile yatarken çıkaramayacak kadar alıştığınız,  yoksa eve girer girmez hemen çıkarıp atmak, bir an önce kurtulmak istediğiniz bir  işkence mi. Bu yazımızda uzman görüşleriyle berabere  yatarken sütyen takmanın zararlı olup olmadığına değineceğiz.

Erkekler tarafından bakınca sütyen takmak atlet giymek gibi normal bir şeymiş  gibi gözükse de kadınlar açısından durum böyle değildir maalesef. Saatlerce takılan sütyen deriyi sıkıştırıp memelere baskı yapması  rahatsız edici ve stres verici bir durumdur.  Bundan dolayı kimi kadın eve girer girmez çıkardığı sütyeni kimisi eve gelmeyi bile beklemeden uygun bir ortam bulur bulmaz hemen çıkarıp bu raharsızlıktan kurtulmak istiyor. Kesin çözümü hiç takmayarak bulanlar da yok değil tabi.

Yatarken sütyen takmanın ne gibi zararları olabilir konusunda İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Duraksoy, yatarken sütyen takmanın hem dış organlarımıza yani meme formumuzu bozmaya neden olabileceğini belirtti. Sütyen ile yatmak ayrıca omurga aksımızın bozulmasına hem de uzun süre kronik travmaya bağlı olarak iç organlarımızda oluşan doku hasarına bağlı kanser hücrelerini tetiklemeye kadar vardıran süreci başlatabilmektedir.

Yapılan birçok araştırmada özellikle ölçümüze uygun olmayan sütyen kullanmanın da meme kanserini tetiklediğine yönelik sonuçlar saptanmıştır.

Aynı şekilde gece sütyenle uyumak da meme kanserini hassas olan meme dokumuzu sürekli müzmin travmaya maruz bırakacağı için ve doku oksijenlenmesini engelleyeceği düşünülerek kanseri tetiklediği öngörülmekte ve önerilmemektedir.

Aynı zamanda ergenlik çağında devamlı sütyen ile uyumak omurga aksımızı olumsuz olarak etkiler kifoskolyozlara yani omurga eğriliklerine yol açabilir. Bu omurga eğrilikleri de akciğer ve kalp anatomimizi işlevlerini bozabilir

Yatarken Sütyen Takmanın Göğüs Estetiğine Olumlu  Olumsuz  Ne Gibi Etkileri Vardır.

 “Yatarken sütyen takmanın bir faydası veya zararı vardır ya da yoktur diyemeyiz” diyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Naci Çelik’in açıklamaları ise şu şekilde… 

 

Aslında yatarken nasıl rahat ediyorsak o şekilde yatmalıyız . Ancak uyurken sıkı bir sütyen ,toparlayıcı bir sütyen takmak veya balenli bir sütyen kullanmak memelere bası yaprak o bölgedeki lenfatik akımı bozabilir ve bu kronik ağrılara neden olabilir.

Her ne kadar kronik lenf ödemin kanser de yapabileceği ileri sürülmüşse de sütyen takmanın göğüs kanserine neden olduğu bilimsel olarak henüz kanıtlanmamıştır. 

   

Yine yatarken takılacak sütyenin terletmeyen kumaştan olması  önerilir çünkü bu da özellikle büyük memelerde pişik ve yara oluşumuna sebep olabilir . Ancak hiçbir sütyen hasta yatarken kullandığı için memesinde şekil bozukluğuna ve sarkmaya neden olmaz.

Yatarken Sütyen Niçin Takılır?

Bunu genellikle meme büyüklüğü ve sarkıklığı olan hastalar yatarken rahatsız olmamak için takarlar.

 

Böyle durumlar için de aynen meme estetik ameliyatlarından sonra kullanılan memeyi çok sıkmayan ve balensiz sporcu sütyenleri veya ameliyat sonrası sütyenlerinin kullanılmasını önermekteyiz.

Ayrıca  Amerika' nın saygın doktoru Türklerin gururu Dr. Mehmet Öz'ün önerdiği göğüs kırşıklığını önleyici göğüs yastığı yatarken kullanılabilecek ideal sütyen türlerinden biridir.

Yeni İnci No Line Bra, günlük hayattaki duruş bozuklukları ve yatış pozisyonundan oluşan kırışıklıklar zamanla estetiğine önem veren bayanların kabusu haline gelir. Yeni İnci’nin yeni ürünü iç giyim de göğüs arası yastıkla, dekoltenizde oluşan bu kabus kırışıklılar son buluyor. İç giyim e farklı bir yön veren yeni inci iç giyim, ürünü “yeni inci no line bra”göğüs arası yastıkla, bayanların iç giyim dekolte sorunu ortadan kaldırıyor.

SİPARİŞ HATTI x Bilgi almak için yada hızlı sipariş vermek için hemen Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.